پیگیری نامه
شماره :   
اوقات شرعی
عضویت در سرویس خبری
نام :   
ایمیل :   
نظرسنجی
گزینه صحیح درباره عوارض فشارخون بالا?

علت یک مرگ از 7 مرگ
علت 49% سکته های مغزی
علت 62% سکته های قلب
سومین علت کشنده در دنیا

اخبار


  چاپ        ارسال به دوست

با حضور مديركل دفتر طب سنتي وزارت بهداشت:

ادغام خدمات طب سنتی در شهرستان بهار برای نخستین بار در کشور انجام شد

Normal 0 false false false EN-US X-NONE FA MicrosoftInternetExplorer4

افتتاح رسمی ادغام خدمات طب سنتی در شهرستان بهار براي نخستين بار در کشور با حضور مشاور وزیر و مديركل دفتر طب سنتي وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی انجام شد.

ه گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، نخستین افتتاح رسمی ادغام خدمات طب سنتی در سطح اول نظام ارائه خدمات سلامت و اجرای فاز پایلوت به عنوان یک طرح ملی برای نخستین بار در کشور در استان همدان و شهرستان بهار با حضور محمود خدادوست مشاور وزیر و مدیرکل دفتر طب سنتی وزارت متبوع برگزار شد.

در این مراسم محمد به‌نشان مدیر شبکه بهداشت و درمان شهرستان بهار و دکتر جلال‌الدین امیری معاون بهداشتی دانشگاه سخنرانی کردند و سپس دکتر خداددوست مشاور و مدیرکل دفتر طب سنتی در مورد اهمیت و جایگاه طب سنتی مطالب ارزشمندی بیان داشت.

در ادامه دکتر علی گودرزی قائم مقام معاون درمان با اشاره به اقدامات انجام شده در این حوزه به بیان چالشهایی موجود در این موضوع پرداخت.

دکتر مامک هاشمی نیز در ادامه به سئوالات مطرح شده در خصوص برنامه طب سنتی با هدف ارتقای سلامت پاسخ گفت.

شهرستان بهار پایلوت ادغام طب سنتی در نظام ارائه خدمات سطح اول انتخاب شده است. این شهرستان دارای 63 هزار و 867 جمعیت در روستا، 60 هزار و 168 نفر در شهر است و 17 هزار و 404 خانوار روستایی و 18 هزار و 23 خانوار شهری است.

48 خانه بهداشت، 6 مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، یک پایگاه بهداشت، 6 مرکز خدمات جامع سلامت شهری در این شهرستان ارائه خدمات می‌کند. در شهرستان بهار، 76 بهورز، 15 مراقب سلامت خانواده و 10 پزشک در روستا و 14 پزشک در شهر فعالیت دارند.

تعداد خانه بهداشت در این شهرستان در حال حاضر 49 مورد است که در سال آینده به 58 خانه بهداشت ارتقا می‌یابد و سه مرکز خدمات جامع سلامت شهری و روستایی، 10 مرکز خدمات جامع سلامت شهری و 20 مرکز شبانهروزی خدمات جامع سلامت شهری و روستایی در آن فعال است.

امروزه جامعه پزشکی جهان به اهمیت روشهای درمان طبیعی و مکاتب طب سنتی و مکمل پی برده است و دانشکده‌ها و مراکز تحقیقاتی بسیاری در غرب و شرق جهان به پژوهش برای بکارگیری روشهای مختلف طبی که سابقه علمی و تاریخی دارند، مشغول هستند.

مشاور وزیر و مدیر‌کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، طب سنتی را فارغ از طب عامیانه دانست.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان، دکتر محمود خدادوست در آیین افتتاح برنامه ادغام خدمات طب سنتی در سطوح اول نظام ارائه سلامت، افتتاح برنامه ادغام خدمات طب سنتی در  آستانه ولادت حضرت زهرا(س) و ایام فرارسیدن سال جدید را به فال نیک گرفت و اظهار كرد: تعصب و باور جدی به موضوع طب سنتی عامل اصلی برگزاری این آیین در روزهای پایانی سال جاری است.

وی با بیان اينكه نام شهرستان بهار در حوزه طب سنتی ثبت می‌شود و امید می‌رود شاهد رشد روزافزون این حوزه باشیم، بهورزان را افسران واقعی حوزه بهداشت دانست و گفت: مردم برای نظرات بهورزان احترام قائل هستند و باید ارتباط با مردم را در سطح بالا نگه دارند و برای تغییر رفتارها در بین مردم تلاش کنند.

مشاور وزیر و مدیر‌کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با بیان اینکه طبق تعالیم دینی عبادت و خدمت دو بال رسیدن به خداوند است، گفت: خدمت در حوزه سلامت دارای ارزش بسیاری است و بدون تردید باقیات‌الصالحاتی برای افراد محسوب می‌شود.

وي در مورد ضرورت توسعه طب سنتی اظهار کرد: سازمان بهداشت جهانی از سال 1978 طب سنتی را در دستور کار گذاشت و نخستین راهبرد در سال 2002 تدوین شد که بر اساس آن باید احیای طب سنتی در کشورهای عضو و ادغام آن با طب جدید انجام شود كه کشور ما در این زمینه عقب است.

دکتر خدادوست افزود: طبق اعلام سازمان بهداشت جهانی ریشه‌دار بودن طب سنتی در فرهنگ و باور مردم، ویژگی کل‌نگر بودن طب سنتی و در دسترس بودن و ارزان بودن این خدمات، عامل موثری در گرایش به این حوزه است.

طب سنتی کمک طب رایج با رعایت خط قرمزها

وی، طب سنتی را کمک کننده به اقتصاد دانست و گفت: بسیاری از تدابیر ساده که در طب سنتی بیان شده با در نظر گرفتن خط قرمزهای طب، راهگشاست و از خیلی از هزینههای درمانی از جمله مصرف داروهای شیميایی و  تشخیص‌های پاراکلینیکی غیر ضروری جلوگیری می‌كند.

مشاور وزیر و مدیر‌کل دفتر طب سنتی وزارت متبوع با تأکید بر اینکه پزشکان باید از نکات تغذیه‌ای مورد نیاز برای راهنمایی بیماران آگاهی داشته باشند، اظهار کرد: بهورزان هم با آگاهی از اصول مورد نیاز در تغذیه به سوالات ابتدایی و معمول بیماران پاسخ دهند.

وی با ارائه توضیحات و مثال، چگونگی پاسخگویی در برابر سوالات طرح شده در مورد کارایی موردی از طب سنتی را تشریح کرد و گفت: از نظر اصول اخلاق پزشکی باید با احترام به خودمختاری و اختیار بیمار رفتار کرد.

دکتر خدادوست در خصوص تحقیقات انجام شده در آمریکا برای مفید بودن یا نبودن طب سنتی اظهار کرد: دموکراسی در پزشکی ایجاب می‌کند که متولی سلامت، دسترسی مردم به طب سنتی و خدمات فراهم شده را ایجاد کند.

وي با بيان اينكه هم اکنون بیش از 150 رشته طب مکمل وجود دارد، اظهار داشت: از آن جا كه امکان سوء استفاده در این حوزه وجود دارد باید خدمات تأیید شده را در دسترس مردم قرار داد.

 

این مسئول با اشاره به اينكه درگیر شدن خانه‌های بهداشت جلوی افراطی‌گری‌ها را می‌گیرد، تأکید کرد: بستر قانونی لازم به پاسخگویی به سوالات مردم فراهم شود که از فعالیت افراد فرصت‌طلب جلوگیری شود.

وي با اشاره به تحقیق خود در خصوص داروهای چاقی و اعتیاد گفت: تحقيق با نمونه‌برداری از مراکز اصلی پخش که ادعای گیاهی بودن این داروها را دارند، نشان داد که همگی شیمیایی و با رنگ و بوی گیاهی بودند.

دکتر خدادوست با بيان اينكه بايد خدمات ضابطه‌مند، منطقی و بدون بزرگنمایی و اثرات کاذب در کنار طب رایج به عنوان پیشگیری و درمان تکمیلی قرار گیرد، گفت: مردم از اين طريق مي‌توانند نیاز خود را از مراکز مورد تأیید نظام سلامت دریافت کنند.

وی با بیان اینکه طب سنتی در ایران مبتنی بر پیشگیری و سلامت‌محور است، گفت: علت اصلی بیماری‌های غیر واگیر سبک زندگی غلط است كه نخستین راه مداخله در این موضوع، اصلاح سبک زندگی است.

مشاور وزیر و مدیر‌کل دفتر طب سنتی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، نخستین قدم در درمان را تدبیر دانست و با بيان اينكه یکی از قابلیت‌های طب سنتی این بود که رویکردش اصلاح سبک زندگی است، تأكيد كرد: پیام اصلی طب سنتي، توجه به پیشگیری است.

وي با تأكيد بر لزوم توجه به كتاب‌هاي ارزشمند در طب سنتي و با انتقاد از نگاه افراطی به اين نوع طب گفت: تمام موارد مطرح شده در کتاب‌های طب سنتی قابل قبول نیست.

دکتر خدادوست ادامه داد:  براي هر یک از موارد مطرح شده در کتاب‌های طب سنتی که اثربخشی آن ثابت شده و بی‌خطر بودن آن مشخص شده هم قوانین خاصی وجود دارد.

وي با بيان اينكه طب سنتی ما فارغ از طب عامیانه است، افزود: طب سنتی ما دارای قدمت، دقت و اعتبار بسیاری است و نباید اجازه داد برخی افراد با سوء استفاده از باورهای دینی مردم تحت عنوان طب اسلامی، مشكل ايجاد كنند.
١١:٥٨ - چهارشنبه ٢٥ اسفند ١٣٩٥    /    شماره : ٤٧٣٩٤    /    تعداد نمایش : ٥٢٥


نظرات بینندگان
این خبر فاقد نظر می باشد
نظر شما
نام :
ایمیل : 
*نظرات :
متن تصویر:
 

خروج